оспорване на констативен нотариален акт

Какви възможности дава регистрацията на IOSS

Съгласно приложимото до 01 юли 2021 г. ДДС законодателство в държавите членки не трябва да се плаща ДДС за търговски стоки на стойност до 10/22 евро, внасяни в ЕС. Това освобождаване е отменено от 01 юли 2021 г. . От тази дата всички търговски стоки внесени в ЕС от трети страни или територии ще се облагат с ДДС, независимо от тяхната стойност. Именно заради това се въвежда и новата концепция за продажби от разстояние на стоки внасяни от трети страни / територии. Това е регистрацията на на IOSS. Тя изисква по-обстойно тълкуване със специалисти в областта на данъчното право, счетоводители и адвокат Бургас.

Адвокат Бургас Съветва – Освобождаването от мито за стоки с присъща стойност, непревишаваща 150 евро остава в сила.

Когато доставчикът при дистанционна продажба на стоки, внасяни от трети страни е регистриран по ДДС на гише IOSS, в която и да е държава членка, вносът на стоките ще е освободен от данък, независимо в коя държава членка ще се осъществява този внос. Това е регламентирано в чл.58 , ал.1, т.19 от ЗДДС. За да бъде освободен вноса е необходимо най-късно при подаване на митническата декларация за допускане за свободно обръщение да е предоставен индивидуалния идентификационен номер по ДДС на доставчика за прилагане на специалния режим/ номерът който се предоставя при регистрацията IOSS/.

Кой декларира, че ще се ползва OSS при внос?

Съгласно чл.57а от ЗДДС вносителят декларира в подадената митническа декларация за внос, че ще прилага специалния режим за дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни. Той посочва индивидуалния си идентификационен номер по този режим. Митническите органи разрешават вдигането на стоките, без данъкът да е ефективно внесен в бюджета към този момент ,когато:

  • При извършване на проверка в базата данни за идентификационни номера по ДДС по режима за дистанционни продажби на стоки от трети страни или територии ,се установи ,че декларираният идентификационен номер по този режим е валиден
  • Собствената стойност на стоките, внасяни от трети страни или територии не надвишава левовата равностойност на 150 евро и стоките са различни от акцизни стоки
  • Стоките са предназначени за данъчно незадължени лица

По този начин няма да се начислява ДДС при вноса. ДДС ще е дължимо от доставчика по ставката на данъка, приложима за държавата членка, където е изпратена стоката. Както вече стана ясно регистрираните на IOSS лица подават СД по специалния режим. В нея отразяват ДДС по чужди данъчни ставки и внасят този ДДС в държавата членка, където са регистрирани. Приходните администрации разпределят този данък по съответните държави членки, където е мястото на изпълнение на доставките.

Според адвокат Бургас, ако вносителят не е регистриран на IOSS освобождаването при внос не може да се приложи. Това означава ,че ДДС по вноса ще се дължи. Респективно крайния клиент трябва да се ангажира с митническите формалности по вноса или да ползва услугите на лица, ползващи така нареченият специалния режим за деклариране и отсрочено плащане на данъка при внос. В тази връзка се очаква физическите лица да предпочитат доставчици, които са регистрирани на IOSS.

Водене на електронни регистри

Съгласно чл. 159г. ал.1 от ЗДДС лицата регистрирани на OSS и IOSS, които извършват доставки по чл.14 са длъжни да водят електронни регистри.

Електронни регистри водят и лицата , които не са регистрирани на OSS и IOSS, които извършват доставки по чл.14 ЗДДС. Обикновено това са електронните интерфейси.    Информацията в регистъра се записва по начин , по който може да се предостави незабавно по електронен път. И то за всяка отделна доставка на стока в структуриран файлов формат при поискване от орган по приходите. Или при поискване от компетентните органи на държавите членки по потребление.  Информацията в електронните регистри се съхранява за срок 10 години, считано от края на годината, през която е извършена съответната доставка.

Related Posts
Call Now Button